Przejdź do głównej zawartości

Zmiany w ustawie o związkach zawodowych

1 stycznia 2019 weszła w życie zmiana ustawy o związkach zawodowych. Elementy, które ulegną aktualizacji opisane zostały poniżej.

Ustawa o związkach zawodowych – co nowego?

Najistotniejszą zmianą z strony pracownika jest rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do wejścia w ciągi zakładowych organizacji związkowych.

W nowym brzmieniu ustawy prawo to przysługuje każdej osobie, która pracuje i otrzymuje wynagrodzenie za pracę, bez względu na formę zatrudnienia – czyli także pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne, to jest: na zlecenie, o dzieło i o świadczenie usług.

Dotyczy to też osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem, że dają one swoje usługi bezpośrednio na rzecz określonego podmiotu.

Kolejna zmiana dotyczy transformacji reprezentacji związków zawodowych. Obecnie w jej skład wchodzą wszystkie osoby wykonujące pracę za wynagrodzeniem.

Nie jest znaczenia fakt, czy są jego członkami, czy jeszcze nie. Członkostwa w kręgach związków wymaga natomiast ochrona interesów i praw indywidualnych poszczególnych osób.

Zmieni się również sposób zakładania nowego związku zawodowego. Wymagać będzie ono zrzeszenia się co najmniej 10 osób, które obligatoryjnie pozostają pracownikami w podmiocie, którego związek dotyczy. Możliwość taką mają także osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, o ile zatrudnienie trwa 6 miesięcy lub więcej.

Następna zmiana związana jest z wprowadzeniem zakazu nierównego traktowania, którego celem jest uniknięcie dyskryminowania osób mieszkających w stosunku pracy z pracodawcą.

Zmiana ta dotyczy te osób bezrobotnych, wolontariuszy, emerytów i inne osoby świadczące pracę bez wynagrodzenia. Oznacza to, że zakazane jest naruszanie zasad różnego traktowania z powodu przynależności do związku zawodowego.

Podwyższone zostaną także progi reprezentatywności dla organizacji związkowych. Dla organizacji będących częścią Rady Dialogu Społecznego a ich organizacji członkowskich wyniesie on 8%, dla pozostałych 15% (zamiast dotychczasowego 10%).

Należeć do wszczynania sporów oraz występowania w nich na zasadach identycznych jak pracownicy przysługiwać będzie także osobom zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne.

Poza powyższymi zmianami ustawa wprowadzi sądową procedurę weryfikacji liczebności zakładowej organizacji związkowej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia biznesowe i sprzedażowe

Nie obejmuje nic więc nic innego w tym, że kolejne firmy prześcigają się w ofertach coraz to bardziej wymyślnych szkoleń. Nie zawsze a to, co nowoczesne, jest najdoskonalsze - czasami najbardziej pomocne okazują się stare, sprawdzone metody szkoleń. Istnieje kilka kryteriów, które pozwalają stwierdzić, czy dane szkolenie biznesowe będzie dobre, czy jednak lepiej poszukać czegoś innego. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest się kierować podczas wyboru szkolenia - pozwala to dokonać przemyślanego, rozsądnego wyboru również tak zainwestować swoje pieniądze Czas trwania szkolenia - czyli "dłużej" nie znaczy "lepiej" Wielu osobom wydaje się, że jeśli szkolenie będzie żyło dłużej, to jego uczestnicy zdobędą znacznie więcej niezbędnej wiedzy również informacji na temat sprzedaży. Wbrew pozorom - wyjątkowo często sytuacja jest wręcz odwrotna. Jednodniowe lub dwudniowe szkolenia pozwalają prowadzącym na przekazanie całej niezbędnej wiedzy, a uczestnicy nie zdążą przez te

Aspekty prawne w branży budownictwa

Budownictwo i inwestycje na rynku nieruchomości - te dwie rzeczy najczęściej kojarzą nam się trochę z rynkiem giełdowym, trochę aranżacją wnętrz a trochę z kwestiami technicznymi. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że aby mieć się z z powodzeniem nieruchomościami, należy także dość dobrze znać zagadnienia prawne... Prawo a inwestycja w nieruchomość Zapewne wiele osób w ostatnim czasie powie, że przecież można po prostu wynająć dobrego prawnika, który odpowie na wszelkie trudności. Niemniej jednak do końca tak nie jest - prawnik ma za zadanie pytać o zgodność naszych inwestycji z prawem, występować w imieniu firmy, reagować w przypadku problemów czy dbać np. o to, aby umowy były tożsame z prawem. Niemniej jednak inwestor sam musi ocenić, czy w danym miejscu inwestycja będzie miała sens. A z kolei, aby to zrobić, potrzebna jest choćby i podstawowa wiedza odnośnie tego, jaki może być tu najwyższy budynek, jaka architektura, jak można wykorzystać okoliczne działki... Na temat: https: