Przejdź do głównej zawartości

Pracownicze Plany Kapitałowe

Z początkiem 2019 roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Odpowiedzią na zadane wcześniej pytanie jest poniższy artykuł.

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli PPK, to system dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, który automatycznie obejmie zatrudnione osoby w wieku od 18 lat do 55 lat. Osoby pracujące, w wieku od 55 lat do 70 lat, i będą mogły do niego przystąpić, ale dopiero po złożeniu odpowiedniego wniosku.

PPK jest systemem powszechnym, zorganizowanym, grupowym oraz połączonym z zakładem pracy. Powszechnym, bowiem dotyczy wszystkich zatrudnionych osób.

Zorganizowanym i grupowym, ponieważ składa się na z góry określonych przez ustawodawcę zasadach i zakłada oszczędzanie uwzględniające partycypację w nim dużej grupy osób.

Jest połączony z zakładem pracy, co oznacza, że każdy podmiot zatrudniający tworzy swoje PPK, a co za tym idzie zatrudniona osoba zmieniająca miejsce pracy będzie mogła należeć do kilku programów.


Więcej o szkoleniach: https://docze.pisz.pl/szkolenia-biznesowe-firmy

Pracownicze Plany Kapitałowe będą wprowadzane sukcesywnie, w ten sposób aby przedsiębiorcy mogli skończyć się do nowych przepisów prawa.

Docelowo obowiązek utworzenia i prowadzenia PPK będzie spoczywał na wszystkich firmach niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników. W największych firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników PPK zostaną wprowadzone 1 lipca 2019 roku. Pod uwagę należy wziąć stan zatrudnienia na 30 grudnia 2018 roku.

Do programu tego stopniowo będą dołączać mniejsze przedsiębiorstwa. PPK obejmie spółki zatrudniające od 50 do 249 pracowników 1 stycznia 2020 roku.

Z kolei zaś od 1 lipca 2020 roku przystąpią przedsiębiorstwa zatrudniające od 20 do 49 osób. 1 stycznia 2021 roku to termin obowiązujący pozostałe podmioty.

PPK są dodatkowym w stosunku do ZUS systemem zabezpieczania emerytalnego. Będzie on z jednej strony obowiązkowy dla podmiotów zatrudniających, zaś z innej strony dobrowolny dla osób zatrudnionych, które toż będą mogły w każdym momencie zrezygnować z udziału w tym programie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szkolenia biznesowe i sprzedażowe

Nie obejmuje nic więc nic innego w tym, że kolejne firmy prześcigają się w ofertach coraz to bardziej wymyślnych szkoleń. Nie zawsze a to, co nowoczesne, jest najdoskonalsze - czasami najbardziej pomocne okazują się stare, sprawdzone metody szkoleń. Istnieje kilka kryteriów, które pozwalają stwierdzić, czy dane szkolenie biznesowe będzie dobre, czy jednak lepiej poszukać czegoś innego. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest się kierować podczas wyboru szkolenia - pozwala to dokonać przemyślanego, rozsądnego wyboru również tak zainwestować swoje pieniądze Czas trwania szkolenia - czyli "dłużej" nie znaczy "lepiej" Wielu osobom wydaje się, że jeśli szkolenie będzie żyło dłużej, to jego uczestnicy zdobędą znacznie więcej niezbędnej wiedzy również informacji na temat sprzedaży. Wbrew pozorom - wyjątkowo często sytuacja jest wręcz odwrotna. Jednodniowe lub dwudniowe szkolenia pozwalają prowadzącym na przekazanie całej niezbędnej wiedzy, a uczestnicy nie zdążą przez te

Aspekty prawne w branży budownictwa

Budownictwo i inwestycje na rynku nieruchomości - te dwie rzeczy najczęściej kojarzą nam się trochę z rynkiem giełdowym, trochę aranżacją wnętrz a trochę z kwestiami technicznymi. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że aby mieć się z z powodzeniem nieruchomościami, należy także dość dobrze znać zagadnienia prawne... Prawo a inwestycja w nieruchomość Zapewne wiele osób w ostatnim czasie powie, że przecież można po prostu wynająć dobrego prawnika, który odpowie na wszelkie trudności. Niemniej jednak do końca tak nie jest - prawnik ma za zadanie pytać o zgodność naszych inwestycji z prawem, występować w imieniu firmy, reagować w przypadku problemów czy dbać np. o to, aby umowy były tożsame z prawem. Niemniej jednak inwestor sam musi ocenić, czy w danym miejscu inwestycja będzie miała sens. A z kolei, aby to zrobić, potrzebna jest choćby i podstawowa wiedza odnośnie tego, jaki może być tu najwyższy budynek, jaka architektura, jak można wykorzystać okoliczne działki... Na temat: https: